lis
13

Nowa strona KMS UJ

Zapraszamy na Nową Stronę KMS UJ

lis
12

Zwyczajne Walne Zebranie

Dziesiątego listopada odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Koła Matematyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. prof. Stanisława Zaremby.Wybrano nowy Zarząd, w skład którego wchodzą:

  • Prezes Natalia Potocka
  • Wiceprezes Filip Przybycień
  • Skarbnik Patryk Gzyl
  • Sekretarz Dawid Bucki
  • Bibliotekarz Dawid Gawlina
  • Kronikarz Joanna Turaj
  • Wolny Członek Joanna Ginalska

W skład nowej Komisji Rewizyjnej weszli:

  • Jacek Kurek
  • Władysław Raczek
  • Joanna Wójcik

W imieniu całego Koła, najmocniej dziękujemy ustępującemu Zarządowi oraz ustępującej Komisji Rewizyjnej za trud i pracę włożoną w sprawne funkcjonowanie Koła w ubiegłym roku.

Jak poprzednia z obecną Prezes spędzały czas po Walnym Zebraniu.

gru
24

Wesołych Świąt!!!

Najdrożsi
W ten szczególny wieczór chcielibyśmy z całego serca życzyć Wam zdrowych, spokojnych, przepełnionych radością świąt spędzonych w towarzystwie bliskich Wam osób. Niech ten czas będzie dla was czasem jakże potrzebnego odpoczynku od codziennych spraw i zmartwień. Cieszcie się każdą chwilą i każdą osobą, z którą tę chwilę przeżywacie. Pamiętajcie o tym, co naprawdę ważne. Kochajcie się. Kochajcie innych i pozwólcie innym kochać was, a przede wszystkim kochajcie sami siebie.
Mamy szczerą nadzieję że świąteczna atmosfera pomoże wam się rozluźnić i nabrać motywacji oraz energii, aby z impetem wejść w nadchodzący rok i nieuchronnie nadciągającą sesję.
Do zobaczenia w nowym roku, i w starym, dobrym 1008.

Z całego serca „Wesołych Świąt” życzy wam
Zarząd KMS UJ

Link do zdjęć z Wigilii Kołowej:
https://photos.app.goo.gl/Z1HqoFG2TUEJmtVJ

lis
09

Walne Zebranie 2019

Tegoroczne Walne Zebranie Koła Matematyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. prof. Stanisława Zaremby odbyło się dnia 7-go listopada.

W skład nowego Zarządu wchodzą:
Prezes – Katarzyna Krawiec
Wiceprezes – Filip Przybycień
Skarbnik – Eryk Lipka
Sekretarz – Szymon Wieczorek
Bibliotekarz – Beata Czernecka
Wolny Członek (Kronikarz) – Joanna Turaj
Wolny Członek – Karolina Szulc

W skład nowej Komisji Rewizyjnej wchodzą:
Bartłomiej Puget
Marcin Oczko
Bartosz Wołek

Zdjęcie zarządu
Zarząd 2019/2020

Od lewej: Filip, Kasia, Asia, Eryk, Karolina, Beata, Szymon

paź
30

Walne Zebranie 2k19

Tegoroczne Walne Zebranie Koła Matematyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. prof. Stanisława Zaremby zostało zwołane na czwartek 7 listopada 2019 roku. I termin o godzinie 18:00, II termin o godzinie 18:15, sala 1016.

Tradycyjnie po Walnym Zebraniu zapraszamy na Walne Żłopanie, które w tym roku będzie miało miejsce w TeaTime.

maj
19

Wiosenne Konferencje 2019

Wiosna to dla studentów matematyki sezon konferencji. Takie wydarzenia to szansa na zaprezentowanie swoich naukowych wyników w postaci referatu lub plakatu, jak również spędzenie dwudzionka w towarzystwie innych matematyków. W tym roku, nasze Koło licznie uczestniczyło w trzech wydarzeniach: warszawskim DwuMIanie, wrocławskim OMatKo oraz poznańskim Obliczu.

Nie przesadzę pisząc, że w tym roku podbiliśmy scenę referatową. Spośród piętnastu nagród przyznanych za najlepsze referaty, aż dziewięć trafiło do naszych kołowiczów. Wyniki szczegółowe prezentują się następująco:

Warszawski DwuMIan:

  • Ścieżka Techniczna
    • I miejsce: Marcel Mroczek
    • III miejsce: Filip Przybycień
  • Ścieżka Statystyczna
    • III miejsce: Jan Gromko

Wrocławskie OMatKo:

  • Ścieżka Stosowana
    • I miejsce: Jan Gromko
    • II miejsce: Filip Przybycień
  • Ścieżka Teoretyczna
    • I miejsce: Jacek Kurek
    • III miejsce: Władysław Raczek

Poznańskie Oblicze:

  • I miejsce: Filip Przybycień
  • II miejsce: Marcin Oczko

Nie wolno również zapomnieć o miłościwie nam panującej pani prezes Katarzynie Krawiec, która pomimo natłoku obowiązków zdobyła trzecie miejsce w konkursie plakatowym podczas DwuMIanu. Warto również dodać, że komitet organizacyjny OMatKo wyróżnił nas jako najliczniejsze koło naukowe na konferencji. Podczas Oblicza Jacek Kurek zajął pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez OLX. Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nasi członkowie brali również udział w organizowanych przez Politechnikę Wrocławską XVI Mistrzostwach Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Eryk Lipka zajął dziesiąte miejsce w kategorii HC, a Dawid Bucki dziesiąte w kategorii L2.

Konferencje to jednak nie tylko referaty i nauka. Mieliśmy okazję zwiedzić piękne polskie miasta i poznać wspaniałych ludzi. Wspaniale bawiliśmy się na licznych integracjach oraz podczas przerw kawowych. Takie wyjazdy to niesamowita szansa zarówno na odpoczynek jak również niezbędny networking i rozwój. Bardzo dziękujemy Władzom Wydziału za wspieranie nas w takich inicjatywach.

W każdej delegacji znaleźli się również tajni szpiedzy z komitetu organizacyjnego OSSM, którzy uważnie wszystko obserwowali. Szlifujcie zatem referaty, szykujcie plakaty, już w grudniu będziecie mieli okazję wziąć udział w naszej konferencji.

sty
14

Nadzwyczajne Walne Zebranie

Zwołujemy Nadzwyczajne Walne Zebranie na czwartek 7 marca 2019 roku.

I termin o godzinie 18:00, II termin o godzinie 18:15. Na Walnym omówimy dwie sprawy:

Po pierwsze, potrzebujemy wybrać nową ordynację wyborczą. Wiemy, że macie pomysły jak poprawić stary sposób wybierania zarządu i dlatego ogłaszamy konkurs na nową ordynację wyborczą. Zgłaszać pomysły można do niedzieli 24 lutego 2019 roku. Najlepiej wpisać je w dyskusji Wycinka Koła albo przesyłajcie na kołowego maila.

Po drugie, organizując obchody 125-lecia mieliśmy okazję zobaczyć w jak złym stanie jest Kołowe Archiwum. Są momenty uporządkowane i na swoim miejscu, są też zagadkowe pudła nieopisanych skarbów i segregatory starych faktur. W trakcie obchodu jubileuszu starsi członkowie Koła oferowali swoją pomoc w wielu względach związanych z zadbaniem o Kołowe Archiwum. Chcielibyśmy powołać Specjalną Komisję do spraw Historii Koła, której zadaniem byłoby uporządkowanie obecnego archiwum, zadbanie o najstarsze książki Koła (mamy kontakt do ludzi, którzy się na tym znają) i odzyskanie kołowych pamiątek, które są obecnie przechowywane w piwnicach i zakurzonych szafach wielu Kołowiczów. Mamy nadzieję, że w trakcie Nadzwyczajnego Walnego uda nam się powołać taką Komisję. Koło opiera się na mocnych fundamentach swojej historii i dlatego naszym obowiązkiem jest o nie zadbać.

sty
03

Ogólnopolska Sesja Studentów Matematyki 2018

W dniach 7-9 grudnia 2018 roku odbyła się Ogólnopolska Sesja Studentów Matematyki, którą organizowaliśmy przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Uniwersytetem Pedagogicznym. Brało w niej udział 48 uczestników z dziesięciu uczelni. Przez trzy dni zostały wygłoszone dwadzieścia dwa referaty z różnych gałęzi matematyki, w tym teoretycznej i stosowanej.

W konkursie na najlepszy referat przyznaliśmy dwa wyróżnienia oraz trzy miejsca na podium. Wyróżnienia otrzymali Jan Gromko oraz Władysław Raczek. Trzecie miejsce przyznaliśmy Marcinowi Oczko za referat „Liczby Nadrzeczywiste i ich Zaskakujące Właściwości”. Drugą pozycję zajął Andrzej Kokosza referatem „Homologia Persystentna”. Najlepszym referatem okazał się „Szeregi Fouriera a Synteza Dźwięku” wygłoszony przez Filipa Przybycienia. Wszystkim laureatom gratulujemy. Warto zaznaczyć, że to uczestnicy konferencji wybierali swój ulubiony referat poprzez głosowanie.

Konferencja to jednak nie tylko referaty, lecz również okazja do poznania ludzi o wspólnych zainteresowaniach. W czasie Sesji odbyły się dwie imprezy integracyjne. Pierwsza z nich miała miejsce w uczelnianych salach, piątkowy wieczór spędziliśmy poznawając się nad planszówkami i pizzą. Druga zaś odbyła się w krakowskim klubie Filutek, gdzie mieliśmy okazję razem wznieść toast urodzinowy naszej miłościwie panującej pani prezes oraz Natalii Kupiec.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie, referentom za głoszenie prawdy pośród prostego ludu, a organizatorom za trud włożony w to, by konferencja odbyła się płynnie. Zapraszamy za rok!

gru
11

Quasinarium Jesienne 2018

Dwudziestego trzeciego listopada o godzinie 18.00 wyruszyliśmy spod wydziału wynajętym busem. Po półtoragodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce: do Schroniska Młodzieżowego w Zawoi.

Szybko rozpakowaliśmy się w przydzielonych nam pokojach, złapaliśmy coś do jedzenia, ogrzali się herbatką i (już pierwszego wieczora!) wysłuchaliśmy trzech referatów. Pierwszym referentem wieczoru był Eryk Lipka, drugim Nikolay Sheshko, trzecim zaś Artur Polański.

Bardzo chcę zwrócić uwagę na świetne rozwiązanie problemu małych kubków w schronisku. Wpadła na nie Pani Prezes, Katarzyna Krawiec. Herbatę postanowiła pić z wielkiego słoja znalezionego w kuchni.

Noc spędziliśmy na graniu w Munchkina, brydżyka, Goki i inne gry.

Następnego dnia, poranek niektórzy spędzili jedząc śniadanie, czytając książki, pijąc herbatę lub poświęcając czas notatkom z Miary i Całki. Inni odsypiali.

Kiedy wszyscy byli już na nogach i po śniadaniu, wyruszyliśmy na podróż do sklepu. Potrzebowaliśmy składników na obiad, ale większość planowała też uzupełnić zapasy przekąsek. W każdą stronę był to całkiem porządny spacer (około dwóch godzin) więc kiedy wróciliśmy do schroniska byliśmy wszyscy gotowi na ciepły posiłek. Gotowania podjęła się Katarzyna Krawiec razem ze wspaniałymi pomocnikami. Na obiad podały nam makaron z tuńczykiem w sosie pomidorowym.

Po posiłku nadszedł czas na sprzątanie, ewentualny odpoczynek i herbatkę. Kiedy wszyscy byli już gotowi, ponownie zasiedliśmy żeby wysłuchać referatów. Tym razem czekało nas ich , a wygłaszali je kolejno: Eryk Lipka (druga część), Nikolay Sheshko (druga część), Bartłomiej Puget, Joanna Michalska. Pragnę zauważyć, że coraz uważniejsi słuchacze, sporządzali notatki. Bartłomiej Puget notował niesamowitymi przyborami: pióro-patykiem, jako tusz posłużyły mu herbata oraz kawa.

Ostatniego dnia, podobnie jak i drugiego, poranek spędzaliśmy na różne sposoby, ale tym razem po pobudce ostatnich śpiących Kołowiczów, od razu zasiedliśmy do słuchania referatów, poza Katarzyną Krawiec, Klaudią Herzig i Agnieszką Pochą, które postanowiły w czasie ostatniego referatu wyjazdu (wygłoszonego przez Eryka Lipkę, trzecia część) ugotować dla wszystkich obiad. Tego dnia wszyscy rozkoszowali się (nie czekamy na głosy sprzeciwu) makaronem z kurczakiem w sosie czosnkowym. Po posiłku wspólnie zabraliśmy się za sprzątanie i pakowanie, bo do przyjazdu busa pozostało już mało czasu. Na szczęście wszystkim udało się zebrać swoje rzeczy i kto tylko kończył, schodził sprzątać w kuchni.

Po ostatnich porządkach, zmęczeni i szczęśliwi wpakowaliśmy się do busa i pożegnaliśmy się z Zawoją.

gru
02

125-lecie Kółka Matematyczno-Fizycznego Uczniów UJ

W sobotę 17.11 obchodziliśmy 125-lecie Kółka Matematyczno-Fizycznego Uczniów UJ. Zorganizowaliśmy na naszym wydziale wykłady wspominkowe, wystawę zasobów naszego archiwum oraz oczywiście wielkie zamknięcie imprezy w pubie Drukarnia. Harmonogram imprezy był następujący:

10:00 Rozpoczęcie

10:30 Wykład prof. dr hab. Andrzeja Staruszkiewicza

11:30 Przerwa kawowa

11:45 Wykład wspominkowy – dr Krzysztof Ciesielski

12:30 Otwarcie wystawy

13:00 Co w Kole obecnie-matematycznie? – mgr Adam Białożyt

13:30 Wykład wspominkowy – dr Jacek Dymel

14:00 Przerwa obiadowa

15:00 Wykład wspominkowy – dr Andrzej Grzesik

15:40 Co w Kole obecnie-mniej-matematycznie? – Bartłomiej Puget

16:10 Przerwa kawowa

16:20 Pokaz filmów kołowych

16:50 Ogór Prezesów

19:00 Zapraszamy na wieczór w Drukarni (Nadwiślańska 1)

Dane nam było spotkać wielu byłych prezesów oraz wysłuchać historii sprzed lat, o Kołowiczach, których nie widzimy już codziennie.

Przez cały dzień, w przerwach na kawę, można było oglądać wystawę archiwum Koła. Wystawione zostały również kroniki i albumy ze zdjęciami.

Pierwszy wykład poprowadził profesor Andrzej Staruszkiewicz z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, były opiekun Naukowego Koła Fizyków Studentów UJ. Opowiadał o tym, co to jest stała struktury subtelnej i dlaczego wybitny matematyk Sir Michael Atiyah uważa obliczenie tej stałej za problem tej samej wagi co udowodnienie Hipotezy Riemanna.

Po wykładzie nastąpił podział na dwie grupy. Jedną grupą był KMS UJ a drugą, zaprzyjaźnione NKF, będące również współorganizatorami balu. Dla obu grup zorganizowane były osobne wykłady wspominkowe.

Doktor Ciesielski poprosił o słowo wstępu profesora Tutaja, który opowiedział nam jak trafił do zarządu i o jego sławetnym odczycie „O trendach w nowoczesnej matematyce”. Następnie doktor Ciesielski opowiedział wiele anegdot z wyjazdów kołowych z lat swojego urzędowania w Kole oraz zwrócił uwagę, że to jemu zawdzięczamy m. in. nazwę quasinariów kołowych.

Mgr Adam Białożyt, znany również jako Cud Tego Świata, przedstawiał najnowsze trendy matematyczne w kole. Jego wykład bazował na słynnym twierdzeniu o lokalnych geniuszach prof. Andrzeja Lasoty (Dla każdego matematyka istnieje otoczenie, w którym jest najwybitniejszy”). Zdefiniował las-otoczenia i zajmował się funkcją genialnie ciągłą. Było to świetne nawiązanie do “Rozmaitości absurdalnych” i pokazywało najnowsze osiągnięcia Instytutu Matematyki Najwspółcześniejszej.

Profesor Dymel, były prezes Koła (lata 1990-1992). Tak jak inni, opowiadał nam o swoich latach w kole. Pokazywał zgromadzone przez siebie plakaty seminariów i tym podobne skarby.

Po przerwie obiadowej, do najedzonego już grona Kołowiczów mówił Doktor Andrzej Grzesik, prezes po aż trzech kadencjach (!) w latach 2006-2009. Zabawiał nas anegdotami z lat jego urzędowania w Kole (proszę uważać na schody, chodzić po nich pojedynczo i jak najrzadziej!). Za jego czasów zmienialiśmy budynek wydziału, więc jemu przypadło zarządzanie przeprowadzką Koła.

Bartłomiej Puget mówił o Kołowych wyjazdach zagranicznych i o Rajdach. Jemu zawdzięczamy Olifanta, którego wszyscy widzimy po wejściu do lokalu Koła.

Następnie wyświetlane były filmy kołowe. Obecni mogli zobaczyć takie hity jak „Star hors” oraz „Krótki film o wampirach”. Po pokazie odbył się Ogór Prezesów, który wszystkich trzymał w napięciu. Wyniki były następujące:

  1. Doktor Leszek Pieniążek (1994/1995)
  2. Edyta Kabat (2017/2018)
  3. Anita Gilarska (2015/2016)
  4. Bartłomiej Puget (2016/2017)
  5. Doktor Jacek Dymel (1990/1992) i Katarzyna Krawiec (2018/-)
  6. Doktor Habilitowany Dariusz Cichoń (1993/1994)
  7. Doktor Anna Gierzkiewicz-Pieniążek (2004/2005)
  8. Doktor Katarzyna Grasela (1995/1997) i Doktor Andrzej Grzesik (2006/2009)

Wszystkim biorącym udział Prezesom bardzo dziękujemy za świetną rozgrywkę i gratulujemy zwycięzcy.

Podczas wykładów wspominkowych po sali krążyła Księga Pamiątkowa,do której wpisać mógł się każdy obecny Kołowicz (lub przyjaciel Koła). Prezesi mieli w niej też odpowiedzieć na trzy pytania:

  1. Jakimi słowami możesz opisać swój zarząd i kadencję?
  2. Co było czynnikiem decydującym o podjęciu funkcji prezesa?
  3. Kto wchodził w skład zarządu?

Księga jest do obejrzenia w Kole.

Po wydarzeniach zorganizowanych na wydziale, świętowanie przenieśliśmy do pubu Drukarnia na podgórzu, gdzie świetnie bawiliśmy się do samego rana. Na parkiecie nie zabrakło Prezesowej zabawiającej tłum a przy stolikach nie zabrakło Kołowiczów i gier planszowych.

Wszystkim, którzy świętowali z nami, osobiście czy tylko duchem, bardzo dziękujemy!

Starsze posty &laquo