Tradycje KMS UJ

Koło Matematyków Studentów UJ im. prof. Stanisława Zaremby jest jedną z najdłużej działajacych na Uniwersytecie Jagiellońskim organizacji naukowych, która nie tylko zrzesza studentów matematyki, ale ma także liczne grono sympatyków poza Instytutem Matematyki. Koło istnieje już od ponad stu lat – by zapoznać się z jego (skróconą) historią odsyłamy do zakładki Historia Koła oraz do wirtualnego archiwum najnowszej historii 🙂

Jednym ze statutowych zadań Koła jest organizacja naukowego życia studenckiego. Zadanie to realizujemy wytrwale i różnorodnie poprzez: Szkoły Zimowe i Letnie, Quasinaria Wiosenne i Jesienne, Naukowe Sesje Studenckie i tym podobne imprezy. Po szczegóły zapraszamy na do Słowniczka imprez Kołowych😉

Ponadto staramy się zadbać o bardziej rozrywkową stronę życia. Organizujemy mecze piłki nożnej pracownicy-studenci, turnieje brydżowe oraz szachowe, imprezy andrzejkowe i karnawałowe, na których wraz ze studentami bawią się również pracownicy Instytutu Matematyki. Nasze burzliwe i fascynujące dzieje są udokumentowane w licznych kronikach, które można obejrzeć w lokalu Koła. Można tam także wypić herbatę i podyskutować, a studenci młodszych lat mogą uzyskać pomoc w nauce. Skrupulatnie zbierane są treści egzaminów z mijających sesji, aby mogły służyć przygotowującym się do nich w przyszłości.

Posiadamy własną obszerną bibliotekę, zawierajacą zarówno cenne wiekowe woluminy, jak i książki najbardziej przydatne studentom (tu ponownie odsyłamy, tym razem do zakładki Biblioteka).

Staramy się również patrzeć na studia od wesołej strony. Przykładem mogą służyć: Konkurs na Limeryk czy Konkurs na Cytat Roku wyłaniany z gromadzonych przez studentów ciekawych cytatów i powiedzeń wykładowców, a przykłady naszej twórczości humorystyczno-matematycznej zawierają się w wydanych przez Koło skryptach „Rozmaitości absurdalne” oraz „Rozmaitości uśmiechnięte”.

Dla wyjaśnienia wątpliwości i ułatwienia przeglądania naszych archiwów przedstawiamy podręczny Słowniczek imprez kołowych.

Słowniczek imprez kołowych

Bal Andrzejkowy

Organizowany oczywiście w „Andrzejki”, czyli pod koniec listopada. Tradycyjnie uczestnicy przebierają się w śmieszne stroje związane z motywem przewodnim balu. Podczas imprezy jest czas na andrzejkowe zabawy oraz lanie wosku.

Bal Matematyka

Bal karnawałowy organizowany w styczniu, przeważnie ostatnia kołowa impreza przed sesją zimową. Są tańce, kotyliony i wspaniałe ciasteczka.

Herbatka Szkocka

Skojarzenia z lwowską Kawiarnią Szkocką, często odwiedzaną przez Stefana Banacha, są jak najbardziej słuszne. Nasza Herbatka Szkocka to spotkanie w dość luźnej atmosferze, podczas której jedna osoba prowadzi krótki wykład lub mini-warsztaty. Zebrani zachęcani są do dyskusji, a herbaty, kawy i ciastek, zgodnie z tradycją Kawiarni Szkockiej, nie brakuje.

Festiwal Nauki w Krakowie

Odbywa się w drugiej połowie maja. Jest to tygodniowa promocja naukowego środowiska krakowskiego. Ostatnie dni są poświęcone na Festyn Nauki odbywający się na Rynku Głównym, poszczególne Wydziały zajmują namioty na Rynku (zatem namiot „matematyczny” dzielimy z informatykami), w których przygotowują atrakcje dla zwiedzających. W minionych latach naszym tematem wiodącym były m.in.: geometria, homeomorfizmy, fraktale. Wszystkich studentów zachęcamy do pomocy przy naszym stoisku!

Kołowa Pizza

Pizza w Kole zamiast obiadu to u nas częsta praktyka, pamiętamy wtedy aby zbierać kupony z opakowań. Gdy nazbiera się ich pokaźna liczba, Koło zaprasza na wspólne wyjście na pizzę gratis.

Konkurs na Cytat Roku

Jak wiemy, w ferworze wykładania czy prowadzenia ćwiczeń prowadzący często raczą nas różnymi wspaniałymi tekstami. Studenci skrupulatnie je zapisują… Zachęcamy do przynoszenia cytatów do Koła, aby „wystartowały” w Konkursie na Cytat Roku. Głosowanie (każdy student może oddać jeden głos) najczęściej przeprowadzane jest w czerwcu (cytaty wiszą na Kołowej tablicy ogłoszeń), a zwycięzca wygłasza krótki wykład dla studentów na wybrany przez siebie temat. Zwycięskie cytaty pojawiają się w nowych wydaniach „Rozmaitości Uśmiechniętych”.

Mecz Pracownicy-Studenci

Tradycyjny mecz piłki nożnej odbywający się w jesieni i na wiosnę. Dziwnym trafem przed sesją, w czerwcu zwycięstwo na boisku należy zazwyczaj do pracowników… natomiast w październiku jest odwrotnie 🙂

Naukowa Sesja Studencka

Organizowana dwukrotnie w ciągu roku akademickiego – w listopadzie oraz na przełomie marca i kwietnia, w piątek i sobotę. Jest to okazja dla wszystkich studentów do wczucia się w rolę wykładowcy. Każdy student może wygłosić referat na dowolny temat związany z matematyką. Referenci otrzymują pamiątkowe upominki:).

Pieczenie Ciast

Przed Naukową Sesją Studencką, lub przed Spotkaniem Opłatkowym umawiamy się u kogoś (ta osoba musi mieć w domu piekarnik 😉 ) I własnoręcznie przygotowujemy masę smakołyków na poczęstunek. Oczywiście przy pracy w kuchni mamy mnóstwo zabawy.

Spotkanie Opłatkowe

Serdecznie zapraszamy Wszystkich Przyjaciół Koła na spotkanie wigilijne, na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia. Łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, kolędujemy i kosztujemy świątecznych smakołyków, uprzednio własnoręcznie przygotowanych.

Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem

Kilka razy w ciągu roku zapraszamy jakąś Interesującą Osobę do przybycia do Koła i spotkania się ze studentami. Takie spotkania najczęściej mają formę krótkiego wykładu, ale często kończone są przy swobodniejszej atmosferze przy herbacie lub nawet wspólnymi śpiewami i tańcami (patrz spotkanie z Tajkami lub z doktorem Ciesielskim).

Spotkanie z Pierwszym Rokiem

Odbywa się w październiku, niedługo po rozpoczęciu zajęć. Zachęcamy do przybycia Wszystkich Studentów pierwszego roku, aby odwiedzili wtedy Koło, a także studentów starszych lat, by wprowadzili nowych kolegów w tajniki naszych studiów. Jest to okazja by dowiedzieć się więcej o Kole, jego działalności i ofercie, a także porozmawiać ze starszymi, doświadczonymi studentami.

Szkoła Letnia i Zimowa

Tradycyjny wyjazd rekreacyjno-naukowy, odbywający się w sierpniu (Szkoła Letnia, trwa ok. 10-14 dni) oraz w przerwie międzysemestralnej (Szkoła Zimowa, trwa tydzień). Każdy chętny może wygłosić referat, niekoniecznie ściśle matematyczny. Poza tym w repertuarze rozrywek są oczywiście brydż, mafia, psycholog, pokazywanie haseł i inne gry zależne od inwencji uczestników oraz rozmaite wycieczki.

Turniej Brydżowy i Mikołajkowy Turniej Szachowy

Na pierwszym z nich tradycyjnie można zdobyć Puchar Prezesa, drugi odbywa się przed odwiedzinami Świętego Mikołaja w Instytucie Matemayki. Zapraszamy lubiących rywalizację z lekkim przymrużeniem oka!

Quasinarium Wiosenne i Jesienne

Nazwa tej imprezy pochodzi od słów quasi oraz seminarium. Quasinarium to takie właśnie pseudo-seminarium, odbywające się w plenerze, podczas którego nacisk z kwestii naukowych przeniesiony jest na wycieczki, wypoczynek i integrację uczestników – ale oczywiście niezbędne na quasinarium, tak jak na szkole, są referaty. Zwyczajowo quasinaria odbywają się w górach, gdyż są to kilkudniowe wyjazdy – jeden organizujemy w jesieni, w okolicach 11 listopada, a drugi – w trakcie długiego weekendu majowego.

Walne Zebranie KMS UJ

Odbywa się w październiku lub w listopadzie. Ustępujący Zarząd składa sprawozdanie ze swojej działalności i następuje głosowanie nad absolutorium. Później następują wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Podczas Walnego Zebrania każdy może zgłosić swoje uwagi lub przedstawić przemyślenia dotyczące działalności Koła. Patrz też: zakładka Statut Koła.

Walne Żłopanie

Można powiedzieć, że jest to nieoficjalna część Walnego Zebrania. Nowy Zarząd wraz z uczestnikami udaje się do jakiejś knajpki, by – zgodnie z nazwą imprezy – napić się piwka, soku pomarańczowego, itede, itepe… 😉

Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków

Konferencja naukowa organizowana w całości przez Nasze Koło z myślą głównie o studentach i doktorantach kierunków matematycznych oraz pokrewnych, ale mile widziani są także inni zainteresowani pracownicy naukowi. Warsztaty odbywają się corocznie we wrześniu (w roku 2011 już po raz czternasty!) i mają temat wiodący, którego dotyczą wszystkie referaty i ewentualne plakaty. Wykłady trwają od poniedziałku do piątku. Wszystkich zachęcamy do pomocy w organizacji Warsztatów. Organizatorzy mają zapewnione noclegi i obiady oraz są zwolnieni z opłaty za uczestnictwo w Warsztatach, a obok mniej ciekawych obowiązków, takich jak przygotowywanie kawy i herbaty oraz zwijanie plakatów, czekają ich też znacznie przyjemniejsze – na przykład oprowadzanie gości po Krakowie czy organizacja imprezy pożegnalnej.
Jest to doskonała okazja do nawiązania znajomości naukowych i mniej naukowych;-) ze studentami z całej Polski (i nie tylko!!). Więcej informacji na temat Warsztatów znajdziecie tutaj.

Wycieczka rowerowa

W którąś z czerwcowych sobót zapaleni cykliści spotykają się pod Instytutem i jadą w siną dal… to znaczy – zazwyczaj do Tyńca 🙂

Wystawa Twórczości Pozamatematycznej

Pragnąc docenić artystyczną działalność studentów i pracowników eksponujemy na korytarzach instytutu fotografię, malarstwo, grafiki, szkice, wiersze, opowiadania, prozę oraz inne dzieła udostępnione przez ich twórców. Matematyk ma w sobie często duszę artysty…