Zapraszamy na XV Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków „Analiza funkcjonalna”, które odbędą się w dniach 8-14 lipca 2012. Podczas Warsztatów zostaną poruszone następujące zagadnienia:
– teoria operatorów ograniczonych i nieograniczonych,
– przemienna i nieprzemienna analiza harmoniczna,
– analiza funkcjonalna w fizyce,
– algebry operatorów,
– grupy kwantowe.
Warsztaty są konferencją towarzyszącą 6. Europejskiego Kongresu Matematyki.
Możliwa jest już rejestracja na Warsztaty – potrwa ona do 30 kwietnia. Natomiast tylko do 31 marca można zgłaszać propozycje referatów (w formularzu rejestracyjnym).
Szczegóły na stronie Warsztatów: http://omega.im.uj.edu.pl/warsztaty/
mar
01
XV Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków
lut
15
Zapraszamy na 8. Studencki Festiwal Informatyczny!
Studencki Festiwal Informatyczny to doroczna międzynarodowa konferencja
skierowana przede wszystkim do pasjonatów informatyki z całej Polski. Wśród
zaproszonych gości znajdują się między innymi: Vahe Amirbekyan, Lukas Renggli,
prof. Ryszard Tadeusiewicz, prof. Andrew Tanenbaum, prof. Stephen Wolfram. Organiza-
torami konferencji są członkowie Kół Naukowych czterech krakowskich uczelni: Uniwersy-
tetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Poli-
techniki Krakowskiej. Celem Festiwalu jest promowanie informatyki wśród młodzieży. Szczegóły
na temat Studenckiego Festiwalu Informatycznego można znaleźć na stronie: http://sfi.org.pl/o-sfi.
lut
11
Liczby – Komputery – Życie
Inspirowani sukcesem ubiegłorocznej edycji, postanowiliśmy wspólnymi siłami, wraz z Kołem Naukowym Studentów Biotechnologii „Mygen”, Kołem Studentów Biofizyki „Nobel” i Kołem Studentów Informatyki UJ zorganizować reedycję ubiegłorocznej konferencji. Studenci i zaproszeni goście poruszą szeroko rozumiane zagadnienia z zakresu bioinformatyki i biomatematyki. Konferencja, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się na naszym wydziale (Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Łojasiewicza 6). Pod wpływem zeszłorocznych sugestii postanowiliśmy w pierwszym dniu konferencji przeprowadzić wykłady wprowadzające z dziedziny biotechnologii, genetyk i informatyki, które to powinny przybliżyć naszym słuchaczom tematykę poruszaną na wykładach.
18-20 marca 2011r.
WYDZIAŁ MATEMATYKI I INFORMATYKI
UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO
Kraków, ul. Łojasiewicza 6
Będziemy poruszać następującą tematykę:
- bioinformatyka,
- matematyka i informatyka w naukach biologicznych,
- modelowanie molekularne.
Opieka naukowa: prof. dr hab. Marta Pasenkiewicz-Gierula
Zaproszeni goście:
-
dr hab. Andrzej Bielecki,
-
prof. dr hab. Janusz Bujnicki,
-
prof. dr hab. Andrzej Koliński,
-
prof. dr hab. Bogdan Lesyng,
-
dr Krzysztof Murzyn,
-
prof. dr hab Wiesław Nowak,
-
prof. dr hab. Irena Roterman-Konieczna,
-
dr Jacek Śmietański
Już teraz możesz się zarejestrować na konferencję (rejestracja jest obowiązkowa i będzie otwarta do 15 marca 2011r.).
Jeśli tylko:
- Zawsze zastanawiałeś się, co to takiego ta bioinformatyka,
- Wiesz, ale chcesz pogłębić swoją wiedzę,
- Znasz ciekawe zagadnienie z zakresu tematyki konferencji i chciałbyś się podzielić nim z innymi,
- Zajmujesz się ta tematyką i chciałbyś poznać innych ludzi zakręconych na tym samym punkcie, co Ty,
WPADNIJ DO NAS! 🙂
WAŻNE! Konferencja jest BEZPŁATNA. Organizatorzy nie zapewniają noclegów.
KONTAKT: lkz(a)kmsuj.im.uj.edu.pl (zamiast (a) należy wpisać @).
Harmonogram konferencji
18 marca 2011r.
13:00-13:15 – Otwarcie konferencji – prof. dr hab. Marta Pasenkiewicz-Gierula
13:15-14:15 – dr Jacek Śmietański – Prześwietlić genom
14:15-15:45 – Przerwa obiadowa
15:15-16:15 – Krzysztof Misztal – Zastosowanie algorytmów genetycznych do optymalizacji strategii poszukiwawczych
16:20-16:50 – Adam Górka – Co nam dziś powie sekwencja?
16:50-17:05 – Przerwa na kawę
17:05-18:05 – dr hab. Andrzej Bielecki – Szybki transport neurotransmiterów w presynaptycznej kolbce neuronu – model dynamiczny
18:10-19:10 – dr Krzysztof Murzyn – Eksploracja danych tekstowych w bioinformatyce
19 marca 2011r.
09:30-10:25 – prof. dr hab. Wiesław Nowak – O błądzeniu przypadkowym tlenu w białkach hemowych, czyli czy warto siedzieć w LESie
10:30-11:00 – Tomasz Kułaga – Sieci Bayesa w eksperymentach mikromacierzowych
11:00-11:15 – Przerwa na kawę
11:15-11:40 – Agnieszka Listwoń & Adam Niedzielski – Metoda Monte Carlo w symulacji spacerów losowych i polimerów
11:45-12:40 – prof. dr hab. Bogdan Lesyng – Przegląd wieloskalowych metod molekularnego modelowania i ich wybranych zastosowań
12:45-13:15 – Marek Kochańczyk – Jak modelować sygnalizację na błonie komórkowej?
14:00-15:30 – Przerwa obiadowa
15:30-15:55 – Marta Pieczyńska – O modelu Liggetta mutacji wirusów
16:00-16:45 – Izabela Kurzydło – Związki matematyki z wirusologią
16:45-17:30 – czas na dojazd do centrum
18:30-19:30 – spotkanie z prof. dr. hab. Januszem Bujnickim w Żaczku – O RNA
19:30- +∞ – Impreza integracyjna w Żaczku
20 marca 2011r.
10:00-10:55 – prof. dr hab. Irena Roterman-Konieczna – Komputer czy probówka, czyli in silico czy in vitro?
11:00-11:30 – Paulina Krawczyńska – Bity&Białka Sp. z o.o.
11:30-11:45 – Przerwa na kawę
11:45-12:40 – prof. dr hab. Andrzej Koliński – Między fizyką, chemią i biologią – modelowanie molekularne białek
12:45-13:15 – Rafał Kurczab – Jak znaleźć igłę w stogu siana? Zastosowanie metod in silico w poszukiwaniu nowych leków
13:15-13:30 – Przerwa na kawę
13:30-14:00 – Katarzyna Mrowca – CUDA w bioinformatyce
14:00-15:30 – Przerwa obiadowa
15:30-16:25 – Radosław Łazarz – DNA jako rozwiązanie dla problemów obliczeniowych
16:30-17:00 – Wojtek Ganczarek – Tajemne związki drożdży z modelowaniem
17:05-17:30 – Zakończenie konferencji
Jak to działa?
Bioinformatyka jest interdyscyplinarną dziedziną nauki obejmującą wykorzystanie metod obliczeniowych do badania danych biologicznych. Jest ona silnie powiązania z ewolucją molekularną i genetyką populacyjną. Wykorzystuje narzędzia matematyczne i informatyczne do badań nad informacją biologiczną zebraną w ciągu ostatnich dekad. Bioinformatyka stara się odpowiedzieć na pewne pytania biologiczne, rozwiązać problemy ujęte w ramy algorytmów i baz danych, tak aby usystematyzować, ujednolicić a jednocześnie poszerzyć wiedzę biologiczną. Szczególnie silnie zaznacza się kilka problemów.
eppur si muove… ale jak to działa?
Mimo poznania charakteru oddziaływań pomiędzy poszczególnymi atomami niemożliwe okazuje się jednoczesne modelowanie wielu procesów. Współcześnie znane algorytmy wciąż nie pozwalają na przewidzenie w sposób jednoznaczny struktury białek, będących złożonymi biopolimerami. Mnogość oddziaływań, które należy uwzględnić, obejmuje nie tylko cząsteczki zawarte w białku, ale również otoczenie, stanowiące niekiedy miliardy molekuł rozpuszczalnika. Poznanie struktury białek staje się niezwykle istotne gdy chcemy badać wpływ leków na organizm. Takie badania, bardziej klasycznymi metodami biochemii, są drogie, czasochłonne a częstokroć nie prowadzą do zadowalających rezultatów.
Krewetką jestem i nic co ludzkie… czyli o homologii.
Bioinformatyka umożliwia nam ustalanie homologii między jednostkami budującymi organizmy, co jest użytecznym narzędziem w badaniach ewolucyjnych. Badaniu poddaje się zarówno pojedyncze geny, białka jak i całe genomy. Połączenie odpowiednich algorytmów, metod matematycznych i wiedzy z zakresu genetyki ewolucyjnej pozwala określić pokrewieństwo między gatunkami.
011001… zbierzmy to do kupy!
Obecnie wg najpopularniejszych baz danych znanych jest około 108,431,692 sekwencji DNA i 70231 struktur białek. Dane te jednak mogą różnic się od rzeczywistych, ponieważ istnieje więcej baz danych, a codziennie poznawane są nowe sekwencje. Dlatego ważne jest, aby opracować sprawne techniki przeszukiwania zgromadzonych informacji. Pomoże to lepiej zrozumieć podstawowe procesy biologiczne, przewidywać struktury i zachowanie się białek.
Mimo że jest to nowa dziedzina, już teraz posiada szeroki wachlarz zastosowań. Potrzebuje ona jednak opracowania nowych algorytmów, programów czy „superkomputerów“ ze względu na szybki wzrost ilości danych spowodowany rozwojem metod analizy jakościowej białek i kwasów nukleinowych.
Na koniec… parę słów o modelowaniu.
Modelowanie molekularne jest kolejną dziedziną pomocną w biologii, wykorzystująca techniki obliczeniowe do wizualizacji oraz przewidywania zachowania się cząsteczek i bardziej skomplikowanych układów, jak np. oddziaływania receptorów z lekiem. Dzięki modelowaniu molekularnemu można badać m.in. proces fałdowania białek i ich stabilność, oddziaływanie biopolimerów między sobą i z otaczającym je środowiskiem.
Nasza konferencja będzie poruszać większość tych zagadnień. Ma na celu zapoznanie studentów z dostępnymi technikami i praktycznymi zastosowaniami matematyki i informatyki, o których rzadko mówi się na kursach bioinformatycznych. Podczas konferencji prezentacje będą wygłaszane między innymi przez pracowników naukowych Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Organizatorzy
Pomagają nam:
lut
10
Praca z Klasą
Atrakcyjny program pilotażowy dla absolwentów studiów magisterskich (https://www.ceo.org.pl/pl/pracazklasa/news/co-oferujemy-uczestnikom).
Program Praca z Klasą jest organizowany przez Fundację Współpracy Polsko-Amerykańskiej i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jest przeznaczony dla osób aktywnych akademicko i społecznie, które chciałyby przez dwa lata pracować w charakterze nauczyciela w małej miejscowości na terenie Polski. Program jest skierowany do świeżych absolwentów studiów magisterskich oraz studentów ostatniego roku i oferuje atrakcyjne warunki. Nawiązuje do głośnego amerykańskiego programu Teach for America, rekrutującego absolwentów najlepszych uczelni w USA do pracy przez dwa lata w szkołach publicznych, na wsi i w miastach, w najbiedniejszych społecznościach w kraju.
Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny można znaleźć na stronie internetowej: http://www.ceo.org.pl/pracazklasa (aplikacje można przesyłać do 19 lutego 2012).
sty
24
Oj działo się – czyli relacja z Balu Matematyka
21 stycznia odbył się tradycyjny Bal Matematyka. Choć sesja już tuż tuż i matematycy się uczą frekwencja była zadowalająca.
Jako, że dwoje członków postarzało się troszeczkę pojawił się tort i wiersz pochwalny ku czci Tomasza. Gdy już wszyscy dostali swój kawałek i zasłodzili się przegryzając go ciastkami i popijając złocistym trunkiem rozpoczęły się tańce. DJ robił co w jego mocy, aby wszyscy dobrze się bawili. Był taniec Belgijski (i to nie raz) i tradycyjny już Tunak w wykonaniu byłego prezesa i jego wiernego przyjaciela Wiewióra. Były rozmowy w gronie damskim i męskim. Dyskusje mieszane i recytacja wierszy własnego autorstwa – czyli dla każdego coś miłego 🙂
Około godziny 3:40 22.stycznia Bal Matematyka przeszedł do historii.
Czekamy zatem na kolejny, ale to niestety dopiero za rok 🙁
Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Studentów i Absolwentów „Bratniak”. Dziękujemy!!

sty
12
Bal Matematyka
Serdecznie zapraszamy na tradycyjny Bal Matematyka. Odbędzie się on dnia 21 stycznia 2012 r. w klubie Ryba Babel w DS Piast przy ul. Piastowskiej 47.
Gwarantujemy niesamowitą zabawę do białego rana w doborowym towarzystwie. Ponadto darmowe piwo, karaoke i taniec belgijski. Zaczynamy o 20:00.
Prawdopodobnie to ostatnia szansa żeby rozerwać się przed sesją.
Przybywajcie 🙂
Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Studentów i Absolwentów „Bratniak”.

sty
10
Szkoła Zimowa z Teorią Gier
Serdecznie zapraszam wszystkich członków Koła na tradycyjną Szkołę zimową. W tym roku wzbogacona jest ona o warsztaty z teorii gier. W przerwie semestralnej tj 9 – 13.02.2012 jedziemy do Szczyrku do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego PTSM „Hondrasik”.Koszt noclegu to 10 zł za dobę.
Dla referentów zniżka doba tylko 8 zł.
Zapraszam amatorów białego szaleństwa (tak – ja wierzę, że będzie śnieg) oraz tych, którzy chcą jedynie pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie teorii gier. Można będzie posłuchać, a nawet wygłosić referaty.
Ważne terminy:
- do 20.01 – zapisy chętnych na wyjazd osobiście lub mailowo u Magdaleny Figurskiej (m.figurska4@gmail.com)lub Anny Ciesielskiej (ciesielskania@gmail.com)
- 23.01 – 3.02 – uiszczanie opłat tylko i wyłącznie osobiście u Magdaleny Figurskiej
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc proszę o szybkie zgłaszanie się.
Chętni do wygłoszenia referatu powinni zgłosić jego temat najpóźniej do 20.01.
Szczegółowy harmonogram Szkoly Zimowej z Teorią Gier podany zostanie w późniejszym terminie.
Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Studentów i Absolwentów „Bratniak”.

gru
30
OSK – kolejne spotkanie
Serdecznie zapraszam na kolejne spotkanie Ogólnorozwojowego Seminarium Kołowego, które odbędzie się 5 stycznia tradycyjnie o godzinie 12:00 w sali 1006.
Tym razem wysłuchamy referatu Filipa Sikory (FAIS) pt. „Odnaleźć zagubiony Memrystor”
A oto, co o swoim referacie mówi sam Filip: „Podczas wystąpienia postaram się przedstawić oraz zaszczepić u Was myśl o memrystorze, który po kondensatorze, oporniku i indukcji jest czwartym dwójnikiem pasywnym a więc czwartym podstawowym elementem elektroniki. Wydaje się, że powstanie memrystora oraz związanych z nim rozważań teoretycznych będzie miało rewolucyjny wpływ na rozwój współczesnej elektroniki polegający nie tylko na dalszej miniaturyzacji ale przede wszystkim, na zmianie koncepcji formowania układów logicznych.”
Serdecznie zapraszam 🙂
gru
12
Mikołajkowy Turniej Szachowy – relacja
W poniedziałek 5 grudnia 2011 odbył się coroczny Mikołajkowy Turniej Szachowy. 14 osób walczyło o Puchar Prezes KMS UJ. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim, tempem 15 minut na zawodnika. Gratulujemy zwycięzcom:
1. Maciej Brzeski – 7 pkt
2. Ariel Pasionek – 6 pkt
3. Łukasz Starzyk – 5 pkt
Sprzęt mieliśmy dzięki życzliwości Jacka Wolaka, prezesa Krakowskiego Klubu Szachistów.





