«

»

lut
21

Szkoła Zimowa z Matematyką Dyskretną

W dniach 12 – 16 lutego 2017 zorganizowaliśmy w Chęcinach Szkołę Zimową z Matematyką Dyskretną. Wzięło w niej udział 20 uczestników, z czego 8 wygłosiło referaty. Gośćmi specjalnymi byli dr Bosek i Gabriel Jakóbczak z TCS, którzy opowiedzieli o kolorowaniu grafów. Abstrakty są dostępne w Kole.

Pierwszego dnia Marysia Paleczny zaprezentowała problem rozładowywania statków w porcie; po niej Basia Ciesielska pokazała nam rozwiązania dwóch z klasycznych problemów starożytnej geometrii za pomocą origami  – podwojenia sześcianu i trysekcji kąta.

Następnego dnia dr Bosek dowiódł kilku twierdzeń dotyczących kolorowania grafów w sposób rzeczny i nie tylko.

We wtorek referat wygłosił Gabriel Jakóbczak, a po nim Paweł Wanat opowiedział najzabawnejszy dowcip świata i rozdaliśmy pamiątkowe koszulki.

Serię referatów zakończyliśmy w środę wystąpieniami Pawła Wanata (o rachunku lambda), Kacpra Sokołowskiego (algorytm Dijkstry), Michał Ziobro pokazał zastosowania Nullstellensatz w kombinatoryce, a Marcel Mroczek o wieżach Hanoi.

Oprócz tego zwiedziliśmy chęciński zamek królewski, niektórzy wybrali się na narty do Kielc. W okolicy nie brakowało szlaków turystycznych – można było obejrzeć jaskinię Raj i po prostu długo spacerować, korzystając z wolnego po- lub międzysesyjengo czasu.

Graliśmy w planszówki, Go i inne gry towarzyskie. Zorganizowaliśmy też karaoke.

Tym miłym akcentem kończę ten raport i zapraszam Was na kolejne Kołowe wyjazdy 🙂