«

»

Lut
20

Szkoła Zimowa – relacja

Ponieważ zima w tym roku nie dopisała, zimowa wyprawa Koła Matematyków odbywała się w wiosennej atmosferze. Szkoła Zimowa odbyła się w dniach 11-15 lutego 2016 w Książu Wielkim.

Na miejsce dotarliśmy późnym wieczorem, każdy we własnym zakresie. Schronisko młodzieżowe, w którym nocowaliśmy znajdowało się w zamku. W budynku, po z nami mieściła się szkoła, dzięki czemu nie marnowaliśmy czasu na zbędny sen, ponieważ codziennie o ósmej rano budził nas szkolny dzwonek.

Poza bardzo wygodnymi, piętrowymi łóżkami, właściciele udostępnili nam common room, w którym mieliśmy do dyspozycji stół bilardowy i telewizor z DVD. Ponadto, w tym roku nie byliśmy zmuszeni zabierać naszej kołowej tablicy, ponieważ ośrodek użyczył nam własnej.

Tegoroczny wyjazd obfitował w referaty, zarówno bezpośrednio związane z teorią liczb jak i delikatnie zahaczające o różne gałęzie informatyki. Niekwestionowanym rekordzistą pod względem wygłoszonych referatów był Paweł Wanat, który wygłosił trzy referaty: „Apache Cassandra”, „Flume Java” i „Algorytmiczne obliczanie logarytmu dyskretnego”. Bartłomiej Puget opowiadał o systemie operacyjnym hurd. Piotr Miska i Błażej Żmija wygłosili dwuczęściowy referat „Metoda Bakera w równaniach diofantycznych”. Kacper Łasocha opowiadał o testach pierwszości natomiast Marcel Windys o liczbach nadrzeczywistych.

Szkoła Zimowa nie tylko przyczyniła się do naszego rozwoju naukowego, lecz także stworzyła nowe i zacieśniła istniejące więzy przyjaźni między kołowiczami. Przyczyniły się do tego wspólne gotowanie obiadów, granie w gry logiczne oraz organizowane co wieczór seanse filmowe, podczas których oglądaliśmy takie filmy jak: „Poważny człowiek” braci Cohen czy „Eternal Sunshine of the Spotless Mind” Michaela Gondry’ego, na język polski genialnie przetłumaczony jako „Zakochany bez pamięci”.