wrz

XVIII Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków

XVIII Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków w tym roku odbyły się w dniach od 13 do 18 września 2015 r. w Krakowie. Tym razem tematyką była topologia algebraiczna i różniczkowa.

W warsztatach wzięło udział 61 osób z Polski i z zagranicy, którzy mieli okazję uczestniczyć w minikursach przygotowanych przez znamienitych gości:

• Stefana Jackowskiego, Homotopy Theory of Lie groups and their Classifying Spaces

• Matthiasa Krecka i Petera Teichnera, An introduction to the classification of smooth manifolds

• Krzysztofa Pawałowskiego, Compact Lie Group Actions on Smooth Manifolds.

Każdy z gości wygłosił dwa do trzech wykładów oraz przygotował sesję zadaniową związaną z wyłożonym materiałem. W przygotowaniach i prowadzeniu sesji zadaniowych zaproszonym gościom pomagali pracownicy naukowi współpracujący z nimi na co dzień:

• Agnieszka Bojanowska, Uniwersytet Warszawski

• Markus Land, University of Bonn

• Wojciech Lubawski, Uniwersytet Jagielloński

• Daniel Kasprowski, Max Planck Institute for Mathematics in Bonn

• Wojciech Politarczyk, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Bezpośredni udział tak wielu pracowników naukowych i ich interakcja z uczestnikami podczas wspólnego rozwiązywania zadań pozwoliła na dogłębne zrozumienie wyłożonego na wykładach materiału i większe zaangażowanie każdego uczestnika Warsztatów. Organizacja sesji zadaniowych, których brakowało na Warsztatach w latach ubiegłych, spotkała się z dużą aprobatą uczestników oraz opiekunów naukowych.

W konkursie abstraktów do wygłoszenia wybrane zostały następujące referaty studenckie:

• Michał Banacki, On the Spin and SpinCStructures

• Maciej Gawron, Algebraic topology applied to evasiveness of graph properties

• Michał Jabłonowski, Depicting a Codimensional-Two Smooth Embeddings of Surfaces

• Martha Łącka, Entropy and dynamics of hyperbolic measures

• Anna Parlak, Some Remarks on Quandles and Their Applications

• Jakub Pawlikowski, A new concept of stability

• Igor Sikora, The J-homomorphism and its applications

• Marcin Sroka, Morse theory.

Niestety z powodów losowych nie odbyły się referaty Igora Sikory oraz Macieja Gawrona. W porozumieniu z zaproszonymi gośćmi i opiekunami naukowymi Warsztatów organizatorzy postanowili przeznaczyć ten czas na dodatkowe sesje zadaniowe do minikursów profesorów Jackowskiego i Pawałowskiego.

Czworo uczestników przygotowało również plakaty prezentujące ich własne wyniki lub znalezione ciekawe aspekty topologii algebraicznej i różniczkowej :

• Michał Banacki, Anna Parlak, On the Simple Proof That S2n Does Not Admit the Structure of a Topological Group

• Jose Fernando Cuenca Jiménez, Armin Iske, Persistent Homology for Defect Detection in Non-Destructive Evaluation of Materials

• Marcin Sroka, Handle Decomposition through a Morse Function

Jak co roku poza częścią naukową naszym Warsztatom towarzyszyły imprezy kulturalno-towarzyskie. W tym roku uczestnicy rozpoczęli od nocnego zwiedzania Krakowa. Pierwszego dnia właściwych Warsztatów uczestniczyli w integracyjnym grillu. We wtorek byli wspólnie na bilardzie i kręglach, a w środę na karaoke. W czwartek uczestniczyli w meczu laserowego paintballa, natomiast na zakończenie wzięli udział w imprezie pożegnalnej w klubie Żaczek.

Poprzez głosowanie rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy referat i poster. Podczas zakończenia Warsztatów w piątek  nagrodziliśmy zwycięzców:

Za referaty:

1. Marcin Sroka

2. Jakub Pawlikowski

3. Anna Parlak.

Za postery:

1. Marcin Sroka

2. Jose Fernando Cuenca Jiménez

3. Anna Parlak, Michał Banacki.