paź

Rozmowy o matematyce z prof. Edwardem Tutajem

Parę minut przed godziną 16 w czwartkowe popołudnie mogliśmy zobaczyć tłum studentów kłębiący się przed salą 0004. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na pierwsze spotkanie z cyklu „Rozmowy o matematyce”. Po wejściu do sali oczom przybyłych ukazał się stół suto zastawiony ciastkami i napojami. Nie to było jednak główną atrakcją dnia – niedługo potem wszyscy z zapartym tchem słuchali prof. Edwarda Tutaja, który opowiadał o swoich czasach studenckich, sposobie nauczania matematyki, a także wyjaśnił, dlaczego lekcja trwa 45 minut. W referacie zostało również przedstawione twierdzenie Kopernika, które mówi  o tym, jaki ślad zostawia punkt na okręgu toczącym się wewnątrz okręgu o dwa razy większym promieniu. Warto zauważyć, że na liście obecnych wpisało się 58 osób, co jest dużą liczbą w porównaniu do zeszłorocznych „spotkań z ciekawym człowiekiem”. Mamy nadzieję, że następne spotkanie będzie równie interesujące i uda nam się utrzymać wysoką frekwencję.