wrz

Podsumowanie XVII Warsztatów dla Młodych Matematyków

Z drugim tygodniem września zakończyły się kolejne, siedemnaste już, Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków. Tegorocznym tematem konferencji była Matematyka Dyskretna, która przyciągnęła do Krakowa 72 uczestników, w tym trzech zaproszonych gości i trzech pracowników naukowych Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy sprawowali opiekę naukową nad konferencją.

Warsztaty rozpoczęły się oficjalnie w poniedziałek 8 września krótką przemową powitalną wygłoszoną przez Justynę Ferenc, Prezesa Koła Matematyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. Stanisława Zaremby. Bezpośrednio po przywitaniu gości rozpoczęła się naukowa część konferencji. W tym roku wygłoszone zostały trzy dwugodzinne wykłady poprowadzone przez zaproszonych przez nas gości:
-Jean-Paul Allouche, Sequences Generated by Finite Automata
-János Barát, Edge-Decomposition of Graphs
-Daniel Kráľ, Combinatorial Limits.
Mieliśmy też okazję wysłuchać również wykładów wygłoszonych przez pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy objęli nasze Warsztaty opieką merytoryczną:
-Bartłomiej Bosek, Harmonious Coloring of Hypergraphs
-Jarosław Grytczuk, Ramsey Theory on the Integers
-Maciej Ulas, Thue-Morse Sequence, Identities and Partition Functions.

Oczywiście nie obyło się bez referatów wygłaszanych przez uczestników. W tym roku było ich 12:
-Maciej Gawron, Twins in Words and Permutations
-Piotr Karwala, Gra w Marynarza – Counting-out Game with Modular Arithmetic
-Tomasz Kobos, Equilateral Sets in Finite Dimensional Normed Spaces
-Marcin Lara, The Polynomial Method in COmbinatorics
-Martha Łącka, Specification-like Properties in the Symbolic Dynamics
-Dariusz Matlak, Permanents and the Van der Waerden Conjecture
-Piotr Miska, Hankel Determinants of the Cantor Sequence
-Marta Nowakowska, On the Intersection Graph of Modules
-Igor Sikora, On Aztec Diamonds Tilings
-Michał Świętek, A Characterization of the Ramsey Property of Families of Finite
-Justyna Tabor, The Minimum Cut Problem and Connectivity of Generalized Random Graphs
-Dominik Wrana, The Motorway Problem from the Physicists Point of View.

W czwartek, 11 września odbyła się również sesja posterowa, w której zaprezentowanych zostało 9 posterów:
-Maria Skupień, Digital Plane and the Digital Jordan Curve Theorem
-Damian Komonicki, Erdös Discrepancy Problem
-Katarzyna Czeczotka, Adrianna Matuszczak, Minimum Spanning Trees
-Arsine Mangasaryan, Petros Petrosyan, On the Achromatic Indices of Graph Products
-Aurelia Bartnicka, Some applications of the Chinese Remainder Theorem in thetopological dynamics of B-free systems
-Daniel Strzelecki, Some Method of Proving Formulas with Binomia Coefficients
-Martyna Patera, The Fox and the Hare: Stability of a Food Web
-Martha Łącka, Mateusz Łącki, The Grim Game and the Sprague-Grundy Theorem
-Marzena Kwiatkowska, Anita Mazur, Theory of games of two members – examples.

Oporócz części naukowej podczas warsztatów odbyły się liczne imprezy kulturalno-towarzyskie. Zabawa zaczęła się w niedzielę powitalnym wieczorem integracyjnym w Klubie Studenckim „Żaczek”. Organizatorzy i goście mogli się wtedy poznać i wejść w atmosferę wspólnej tygodniowej przygody z matematyką.
W poniedziałek wielu uczestników pozostała po wykładach na Kampusie UJ by uczestniczyć w wieczorze gier planszowych. Wspólna zabawa trwała niemal do północy. Nie obyło się oczywiście bez pizzy.
Wtorkowy wieczór upłynął pod znakiem sportów klubowych. Tego dnia udaliśmy się do Centrum Handlowego Plaza by w tamtejszym klubie poznać się bliżej z kijem bilardowym i kulą do kręgli.
W środę odbyło się tradycyjne zwiedzanie Krakowa. W tym roku odwiedziliśmy Nową Hutę gdzie nasi uczestnicy mogli pobawić się w pancenych o wspiąć na prawdziwy czołg. Wycieczka zakończyła się grupowym zdjęciem pod Arką Pana. Wieczorem poszliśmy pośpiewać do Kojota. Prawdopodobnie każdy kto uczestniczył w wieczorze karaoke zgodzi się ze mną, że był on bardzo udany.
W czwartek mieliśmy możliwość spróbować czegoś nowego. Wspólnie udaliśmy się dwoma grupami na sesję laserowego paintballa. Wyszliśmy zmęczeni ale zadowoleni z zabawy.
W piątek rano po raz pierwszy oprowadziliśmy uczestników Warsztatów po Kampusie Uniwerystetu Jagiellońskiego zachodząc również na Zakrzówek. Wieczorem odbyła się pożegnalna impreza integracyjna.
W sobotę Prezes KMS UJ wygłosiła mowę pożegnalną. Następnie tradycyjnie rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy referat i najlepszy poster. Zwyciężyli:
W kategorii referat:
1) Tomasz Kobos
2) Maciej Gawron
3) Justyna Tabor
W kategorii poster:
1) Arsine Mangasaryan
2) Damian Komonicki
3) Maria Skupień.
Na koniec odbyła się mała loteria wśród uczestników, którzy wypełnili nasze ankiety. Jako fanty posłużyły kołowe gadżety. Po oficjalnym zamknięciu Warsztatów uczestnicy wymienili się numerami telefonów i adresami mailowymi, obiecując sobie spotkanie na następnej konferencji.

Na zakończenie chcemy podziękować wszystkim gościom, referentom, autorom posterów i wszystkim pozostałym uczestnikom. Dziękujemy patronom honorowym:
-Jerzemu Millerowi, Wojewodzie Małopolskiemu
-Markowi Sowie, Marszałkowi Sejmiku Województwa Małopolskiego
-Wojciechowi Nowakowi, Rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego
-Armenowi Edigarianowi, Dziekanowi Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz osobom odpowiedzialnym za organizację XVII Warsztatów i zapraszamy na XVIII Warsztaty w przyszłym roku.