gru

Warsztaty Zimowe

Teoria gier to dziedzina młoda i atrakcyjna, pełna rozmaitych wyzwań, ale także znajdująca coraz więcej istotnych zastosowań. Przyznano już kilka Nagród Nobla z ekonomii za osiągnięcia bazujące na teorii gier (np. Johnowi Nashowi w 1994r.). Ostatnio wykorzystuje się także teorię gier w informatyce do badania zjawisk zachodzących w portalach społecznościowych, aukcjach internetowych, itp.

Warsztaty Zimowe z Teorii Gier odbyły się w dniach 10-12 grudnia 2010r. na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ przy ul. Łojasiewicza 6 w Krakowie.

Wykład inauguracyjny pt. Gry biblijne wygłosił opiekun naukowy Warsztatów – dr hab. Jarosław Grytczuk, prof. UJ w piątek 10 grudnia 2010r. o godz. 15.10. Mieliśmy okazję wysłuchać również trzynastu innych referatów:

10 grudnia 2010r.

• Mikołaj Frączyk – Problem anioła
  • Przemysław Mazur – Związek między rozgrywkami ligowymi a geometrią wielowymiarową

11 grudnia 2010r.

• dr Józef Piórek – Trzy po trzy
  • Andrzej Grzesik – Strategie w grach losowych
  • Bartosz Walczak – Gry sieciowe
  • Marcin Witkowski – Gry równoważące obciążenie
  • dr Marcin Zygmunt – Czy współpraca w dylemacie więźnia popłaca?

12 grudnia 2010r.

• dr Grzegorz Matecki – Gry ramseyowskie
  • dr Bartłomiej Bosek – Kolorowanie on-line
  • Przemysław Mazur – Jaki mam kolor czapki?
  • Marek Markiewicz – Problem przetargu wg Nasha i jego inne rozwiązanie
  • dr Mariusz Trojak – Wykorzystanie teorii gier w polityce monetarnej
  • Jakub Konieczny – Gry Ehrenfeuchta–Fraïsségo

Uczestnicy Warsztatów oraz inni krakowscy studenci mieli okazję wziąć udział w imprezach towarzyszących Warsztatom, którymi były:

• Turniej Ogórka o Puchar Prezesa KMS UJ

Rozpoczął się w piątek 10 grudnia 2010r. o godzinie 19.30. Z powodu przymusowej przerwy technicznej (zarządzonej przez administratora sieci budynku WMiI) i przerwy na pizzę zakończył się dopiero o godzinie 1:30. Nadzwyczaj długie rozgrywki pozwoliły wyłonić zwycięzców:
Magda Soprych – 1 miejsce
Przemek Mazur – 2 miejsce
Tomek Kowalczyk – 3 miejsce

• Turniej Blefa o Puchar Prezesa KMS UJ

Rozpoczął się w sobotę 11 grudnia 2010r. o godzinie 16:40. Do zaciętej rywalizacji przystąpiło 20 osób. Po sześciu rundach 8 najlepszych osób przeszło do rozgrywki finałowej, która wyłoniła zwycięzców:
Przemek Mazur – 1 miejsce