«

»

Paź
01

XIX Warsztaty dla Młodych Matematyków „Geometria algebraiczna”

XIX Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków odbyły się w dniach od 18 do 24 września 2016 roku w Krakowie. Tegorocznym tematem była Geometria Algebraiczna. W tym roku na warsztaty przyjechało około 30 studentów z całej Polski.

W Niedzielę, 18 września odbyliśmy wspólną wycieczkę po krakowskiej Starówce, którą poprowadziła fenomenalna przewodniczka Katarzyna Kos-Maciuk. Podczas wycieczki nawet starzy krakowianie poznali sekrety, które Miasto dotąd przed nimi chowało.

W poniedziałek zajęliśmy się już nauką. Warsztaty otworzył wykład profesora Gilberto Binniego pt. „The Dwork Pencil”, po którym odbyły się ćwiczenia, pomagające uczestnikom zgłębić podstawowe zagadnienia geometrii algebraicznej. Wieczorna impreza odbyła się w Cafe Piast. Mimo, że oficjalnie był to grill, na zewnątrz wytrwała jedynie garstka weteranów, natomiast większość towarzystwa grzała się w środku, grając w Avalon i popijając różnej maści napoje.

Wtorkowe zajęcia, zarówno wykład „K-3 surfaces” jak i ćwiczenia do wykładu poprowadziła profesor Alessandra Sarti. Po południu Marcin Sroka wygłosił referat „Where Differential Geometry Meets Algebraic Geometry”. Wieczór spędziliśmy w galerii Kraków Plaza, grając w bilard i kręgle.

W środę referaty wygłosili: Arkadiusz Bochniak – „Hopf algebras and theory of motives in physics” oraz Anna Parlak – „Groups of automorphisms of hyperelliptic Riemann surfaces”. Wieczorem wybraliśmy się do Coyote Bar na karaoke.

W czwartek profesor Yukihide Takayama wygłosił wykład „Calabi-Yau 3-folds in characteristic 0”. Po południu odbyła się sesja posterowa. W tym roku wzięli w niej udział tylko dwaj uczestnicy: Wiesław Małaszewski z posterem „Algebraic Geometry in Cryptography” oraz Marcin Sroka z posterem „Calabi-Yau Manifolds”. Wieczorem wzięliśmy udział w pasjonującej rozgrywce laserowego paintballa w Combo Arena.

Odbyła się również sesja posterowa, podczas której swoje prace prezentowali:

  • Wiesław Malaszewski, „Algebraic Geometry in Cryptography”
  • Marcin Sroka, „Calabi-Yau Manifolds”

W piątek wygłoszone zostały referaty: „Basic facts about elliptic curves with complex multiplication” – Błażej Żmija, „Invariants of Calabi-Yau 3-folds of Borcea-Voisin type” – Dominik Burek, „Elliptic curves over rings” – Jędrzej Garnek. Ostatniego dnia Warsztatów przeprowadziliśmy również konkurs na najlepszy referat, w którym wyłonieni zostali:

  1. Dominik Burek
  2. Anna Parlak