DŁUGI TYTUŁ REFERATU

IMIĘ NAZWISKO

Streszczenie. W tym środowisku wprowadzamy streszczenie artykułu

Przy polskich preambułach polskie litery w L^{A}TEXu można wpisywać normalnie. Niemniej jeśli ktoś nie ma zainstalowanych odpowiednich pakietów, może też używać poleceń “k–a˝ “k–e˝ “’–c˝ “’–n˝ “’–o˝ “’–s˝ “’–z˝ “.–z˝ –“l˝ na litery ą ę ć ń ó ś ź ż ł.

1. Dostępne środowiska

1.1. Typu twierdzenie. Twierdzenie 1 (autor twierdzenia, rok). Treść twierdzenia wpisujemy w środowisku theorem.

Aby ułatwić tworzenie odnośników przy twierdzeniach, lematach itp. tworzymy etykietę poleceniem “label–nazwa˙ etykiety˝ , co pozwoli na poprawne użycie numeru twierdzenia w dalszej części referatu.

By umieścić odnośnik do twierdzenia piszemy “ref–nazwa˙ etykiety˝ , w tym przypadku odwołujemy się do Twierdzenia 1. Lemat 2. Tutaj wpisujemy lematy (lemma) Podlemat 3. Jeżeli pojawią się w pracy podlematy, to wpisujemy do środowiska sublemma. Stwierdzenie 4. Środowisko statement przeznaczone jest dla stwierdzeń. Fakt 5. Środowisko fact – dla faktów. Propozycja 6. W środowisku proposition wpisujemy propozycje. Wniosek 7. Środowisko corollary do przedstawiania wniosków. Wniosek. To środowisko również służy do przedstawiania wniosków, ale nienumerowanych (corollary*).

Analogicznie można robić z twierdzeniami i propozycjami. Hipoteza 8 (autor, rok). Środowisko hypothesis do zdefiniowania hipotez.

Jeżeli chcemy wspomnieć, że nasza hipoteza pochodzi z książki wymienionej w literaturze na pozycji [2], używamy polecenia “cite–nr w spisie˝ . Obserwacja 9. Aby zapisać obserwację użyjemy środowiska observation.

Własność 10. Do opisywania własności używamy środowiska property.

Zadanie 11. W tym miejscu można zostawić zadanie dla czytelników (exercise).

1.2. Typu definicja. Następny typ środowisk charakteryzuje się innym formatowaniem i przypisany jest do następujących rzeczy:

Definicja 12. Środowisko (definition). Mimo nowego typu środowiska numeracja jest kontynuowana.

Dobrze jest zaznaczyć definiowany obiekt kursywą.

Przykład 13. Oraz analogiczne środowisko (example), ale przeznaczone na przykłady.

Przykład. To środowisko również służy do przedstawiania przykładów, ale nienumerowanych (example*).

1.3. Pozostałe.

Uwaga 14. Ostatni typ środowiska to Uwagi (remark).

Dowód. Środowisko proof pozwala na ładne wprowadzenie dowodu, zakończone �kwadracikiem” po lewej stronie, co ułatwia czytanie. □

2. Rysunki

2.1. Wstawianie zewnętrznych rysunków. Rysunki mogą być tylko czarno-białe i ponadto powinny być w formacie .eps. Kolorowe linie na wykresach proponujemy zamienić na przerywane, kropkowane, pogrubione itd.

Rysunek umieszczamy w środowisku figure, aby go wstawić używamy polecenia “includegraphics:

“begin–figure˝ [ht]

“includegraphics[height=0.5“textheight]–Rysunek1.eps˝

“caption–Przykładowy podpis do rysunku˝

“end–figure˝

Rysunek 1. Przykładowy podpis do rysunku

W nawiasach kwadratowych można opcjonalnie sterować wielkością obrazka, najlepiej robić to proporcjonalnie do wielkości tekstu. Skalujemy albo względem szerokości tekstu albo wysokości:

• width=ułamek“textwidth

• height=ułamek“textheight

2.2. Tworzenie rysunków w dokumencie .tex. Rysunki tworzone w TEX są jak najbardziej mile widziane. Niezmiennie obowiązują zasady dotyczące kolorów, tzn. obrazki powinny być czarno-białe.

2.3. Wstawianie tabeli. W środowisku table możemy umieścić tabelę, co pozwoli na odwołanie się do niej, umieszczenie podpisu i nadanie kolejnego numeru.

[figure]

Rysunek 2. Przykładowy podpis do rysunku

lp przykład
1  abc
2  def

Tabela 1. Przykładowa tabela

Literatura

[1] I. Nazwisko, Tytuł pracy, gdzie została umieszczona, strony, wydawnictwo, rok.

[2] I2. Nazwisko2, Tytuł pracy 2, gdzie została umieszczona, strony, wydawnictwo, rok.

Imię Nazwisko, (Katedra, Instytut) Uczelnia, ulica, kod pocztowy miasto E-mail address: nazwa@domena.edu.pl